A globális hőmérséklet továbbra is történelmi magasságokban maradt márciusban, ami a tudományos várakozásokon is túltevő, rendkívüli meleghullám folytatódását jelzi az európai klímafigyelő szolgálat szerint - közölte a Phys.org.
Súlyos áradások és tornádók sújtják az Egyesült Államok déli és középnyugati régióit. A több napos heves esőzések következtében már legalább 16 halálos áldozatot követeltek a természeti katasztrófák - számolt be az AP News.
A 2023 és 2024 közötti rekordhőmérséklet az óceánok felszínén nem a globális felmelegedés gyorsulásának váratlan jele, hanem inkább egy rendkívül ritka, 500 évente előforduló szélsőséges esemény lehet, de nyilván az üvegházhatású gázok növekvő kibocsátása miatt gyorsuló felmelegedés nélkül nem történhetett volna meg – derült ki a Nature tudományos folyóirat legfrissebb számában megjelent tanulmányból.
Magyarországon kialakult az év első szupercellája Vámosgyörk térségében. A különleges időjárási jelenség létrejöttéhez szükséges összes feltétel teljesült, és holnap is hasonló körülmények várhatók az ország keleti részén - írta a Hungaromet.
Az Egyesült Államok jelentős részét sarkvidéki eredetű hideg légtömeg éri el a következő napokban, amely hóviharokat és rendkívül alacsony hőmérsékletet hoz magával. Az Országos Meteorológiai Szolgálat szerint ez lesz az évszak eddigi leghidegebb időjárása, sok helyen pedig az elmúlt évek leghidegebb napjaira kell készülni - írta a Cnbc.
A Világgazdasági Fórum (WEF) legfrissebb felmérése szerint a fegyveres konfliktusok, a szélsőséges időjárás és a dezinformáció jelentik a legnagyobb globális kockázatokat az elkövetkező időszakban. A szerdán közzétett "Globális kockázatokról szóló jelentés" rávilágít a növekvő geopolitikai feszültségekre és a globális bizalom megrendülésére, miközben a klímaváltozás továbbra is súlyos fenyegetést jelent - jelentette a Cnbc.
Ahogyan arról a Portfolio-n több cikkben is beszámoltunk, szomorú és beláthatatlan mérföldkőhöz ért az emberiség: 2024-ben először haladta meg a globális átlaghőmérséklet-emelkedés az 1,5 Celsius-fokot az iparosodás előtti szinthez képest, ez volt a valaha volt legmelegebb év. A tudósok szerint „A tűzzel játszunk. Minden töredék fok intenzívebb viharokat, hosszabb aszályokat és halálosabb hőhullámokat szabadít el.” Mostani cikkünkben összeszedtük, hogyan reagáltak a világ vezető klímakutatói a hírre, és milyen jövőt festenek elénk.
1901 óta 2024 volt a legmelegebb év Magyarországon, az öt legmelegebb év mindegyike az elmúlt egy évtizedre esett - közölte a HungaroMet a napokban. Ürge-Vorsatz Diána klímatudós szerint ez ijesztő. A most látható "gyors és jelentős, messze véget nem érő melegedéshez a civilizáció nem tud teljesen alkalmazkodni".
A Google Earth műholdfelvételeit böngészve egy barlangász a dél-ausztráliai Nullarbor-síkságon egy 11 kilométer hosszú és 160-250 méter széles, sebhelyszerű sávot talált, ami egy eddig ismeretlen tornádó nyomának bizonyult. A felfedezés jelentőségét növeli, hogy a távoli, lakatlan területen ritkán figyelnek meg ilyen időjárási jelenségeket - írta meg az IFLScience.
A globális klímaváltozás hatásai egyre inkább érezhetők világszerte. Míg Izlandon rekordmeleg novemberi éjszakát regisztráltak, addig Kolumbiában pusztító áradások okoznak súlyos károkat. Eközben a Csendes-óceán nyugati részén szokatlanul aktív tájfunszezon bontakozott ki, amely különösen a Fülöp-szigeteket sújtja - számolt be a The Guardian.
Az idei év lehet az első olyan teljes év, amikor az éves átlaghőmérséklet 1,5 Celsius-fokkal meghaladja az iparosodás előtti szintet. A kutatók szerint az emberiségnek egyre több szélsőséges időjárási eseménnyel kell majd emiatt szembenéznie - írta meg a ScienceAlert a Copernicus, a Berkeley Earth és az Egyesült Királyság meteorológiai hivatalának (Met Office) adatain alapuló kutatás alapján, amelyeket az Azerbajdzsánban zajló ENSZ éghajlat-változási csúcstalálkozón tettek közzé.
Az Amerikai Nemzeti Hurrikánközpont hétfőn bejelentette, hogy a Milton hurrikán rendkívül gyorsan erősödik és elérte az 5-ös, legveszélyesebb kategóriát.
Az éghajlatváltozás miatt kétszer nagyobb valószínűséggel fordulnak elő olyan felhőszakadások, mint amilyenek ebben a hónapban pusztító árvizeket okoztak Közép-Európában - áll egy szerdán közzétett jelentésben. A tanulmány szerzői arra szólították fel a politikai döntéshozókat, hogy tegyenek lépéseket a globális felmelegedés megállítására. Ugyanis ha tovább melegedik az éghajlat, még nagyobb bajban leszünk.
Egy erőteljes geomágneses vihar éri el Földet, ami lehetővé teheti, hogy hazánk egyes területein is megfigyelhessük a sarki fényt. A kevésbé felhős régiókban akár szabad szemmel is észlelhetővé válhat a ritka természeti jelenség a késő esti és éjszakai órákban - tudósított az Időkép.
Csehországban több mint 63 ezer háztartás maradt áram nélkül szombat reggel, elsősorban a heves esőzés és szél okozta kidőlt fák és ágak miatt - közölték a CEZ és az E.ON szóvivői - írja a cseh közrádió oldala.
A felettünk kialakuló ciklonhoz a kiadós csapadék mellett az ország nyugati felében többfelé erősen viharos szél is fog társulni a hétvégén, lejtőviharokra is van esély a hétvégén – írja Facebook-posztjában a Hungaromet.
Itt vannak a 2024-es számok.
A geopolitikai és amerikai piaci mozgások hozhatnak este izgalmakat.
Lisszabonban a legrosszabb a helyzet.
Pakisztán készül egy indiai fegyveres akcióra.
Az OXO Technologies vezére a Business podcast vendége volt.
Csányi Péter veszi át édesapjától a vezérigazgatói pozíciót.
Drámai áremelkedés tapasztalható: 2010 óta közel négyszeresére emelkedtek a termőföldárak Magyarországon.